Bakan Fahrettin Koca’dan hekimlere zam müjdesi geldi!

Posted by

Gündeme alınan kanun maddelerinin başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının maddi haklarının iyileştirilmesini sağlayacağına işaret eden Bakan Koca, şunları kaydetti:

Doktor maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Doktorlar 2022’de ne kadar zam alacak?  Diş hekimi emekli maaşı ne kadar olacak 2022? Pratisyen hekime, uzman hekime emekli maaşları ne kadar oldu? 2022 ek gösterge zammı belli oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hekimlere yönelik düzenlemenin TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne madde ihdasıyla eklenerek gerçekleştirileceğini kaydetti.

Koca, “Bütün siyasi parti gruplarının da başkanlarının da destek vereceğini ümit ediyoruz, destek vereceklerinden bir şüphem yok. Hekimler, diş hekimleriyle ilgili; genel uygulama, sabitin genel bütçeye aktarılması dahil önemli maddeler” dedi.

Doktorların maaşına 2500 ile 5000 TL arasında zam yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Koca açıklama yaptığı sırada gazetecilerin yanına gelerek, “Ne söyledi?” diye sordu. Gazetecilerin hekimlerle ilgili düzenlemeye ilişkin açıklama yaptığını belirtmesi üzerine Erdoğan, “Para pul söylemedi mi?” diye sordu. Bakan Koca da detay vermediğini ifade etti. Erdoğan, “Detaylarını sizden alabilir miyiz?” sorusu üzerine, “Hepsi geliyor. 5 bin, 2 bin 500 lira; bu tür zamlar geliyor” diye konuştu.

Uzman ve pratisyen hekimlere ne kadar zam yapılacak?

Erdoğan’ın ardından açıklamasını sürdüren Koca, düzenlemenin özellikle hekimleri mutlu edeceğini belirterek;

“Emeklilikle ilgili pratisyen hekimlere ek gösterge olarak 13 bindi, 33 bine; uzman hekimler, diş hekimler dahil olmak üzere 17 bindi, 40 bin ek göstergeye çıkmış oluyor.

Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira. Düzenleme bugün Meclis’te bütün milletvekillerinin, siyasi parti gruplarının desteğini bekliyoruz. Sabit ek ödeme de genel bütçeye aktarılıyor” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın müjdesinin ardından hekimlere ek gösterge zammı, TBMM Genel Kurul’nda teklife eklenerek kabul edildi. Bütün pratisyen hekimlere 2 bin 500, uzman hekimlere, diş hekimleri dahil olmak üzere 5 bin lira ek gösterge zammı teklife eklendi ve kabul edildi.

Bakan Koca: “Sayın Cumhurbaşkanımıza duyarlılığı için şükranlarımı arz ederim”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, TBMM Genel Kurulunda görüşmeleri süren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine, sağlık çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemeleri içeren maddelerin ihdas edilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gündeme alınan kanun maddelerinin başta hekimler olmak üzere sağlık çalışanlarının maddi haklarının iyileştirilmesini sağlayacağına işaret eden Koca, şunları kaydetti:

“Bu iyileştirmelerin çoktan hak edildiğini toplum olarak biliyor, sonuçlarının hepimize yansıyacağına yine toplumca inanıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımıza duyarlılığı için şükranlarımı arz ederim. Bize destek veren Hazine ve Maliye Bakanlığına, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına, düzenlemenin Mecliste görüşülmesinde oy birliğiyle hareket eden milletvekillerine ve partilere teşekkür ediyorum.”

Pratisyen hekim / doktor kimdir, nedir?

Pratisyen Hekim (Prt.) akut ve kronik hastalıkları tedavi eden, önleyici bakım sağlayan ve hastalara sağlık eğitimi veren tıp doktorudur.

Tıp eğitimini başarı ile bitiren kişilere “Tıp Fakültesi” lisans diploması ve “pratisyen hekim” unvanı verilir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir