Babalar günü ne zaman kutlanıyo Babalar günü bu ay mı?

Posted by

Babalar Günü ne zaman kutlanıyor? Babalar Günü bu yıl ne zaman, hangi tarihte? Babalar Günü ilk ne zaman kutlanmaya başlandı?

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlanan Babalar Günü, geleneksel olarak her Haziran ayının üçüncü haftasının Pazar günü kutlanıyor.

Babalar günü birçok ülkede Haziran ayının üçüncü pazar günü kutlanmaktadır. Bu yıl Babalar Günü 20 Haziran 2021 tarihine denk gelmektedir.

Babalar Günü ilk önce ne zaman kutlanmaya başladı

İlk kez 19 Haziran 1910’da Washington’da kutlanan Babalar Günü 1972 yılında başkan Richard Nixon’ın imzasıyla ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Babalar Günü ilk ne zaman kutlanmaya başladı?

Babalar günü ilk nasıl ortaya çıktı?

Babalar Günü” her yıl Haziran ayının 3. pazarı kutlanıyor dedikten sonra bu özel günün başlama hikayesini anlatalım.

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşünmekteydi. Dodd’un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü.

Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın “Babalar Günü” olarak ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar Haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Bu yıl Babalar Günü ne zaman, hangi tarihte? hangi gün

Bu yüzden ‘Babalar Günü’ Haziran ayında kutlanır. Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910′da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır.

1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla “Babalar Günü” yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir