Aynes Gıda, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne satıldı

Posted by

Ocak 2016’da FETÖ soruşturması kapsamında el konulan mandıra ve süt ürünleri firması Aynes Gıda’nın satışı resmen gerçekleştirildi.

Aynes Gıda, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne satıldı

Aynes Gıda kimin? 2019’da kayyım tarafından TMSF’ye devredilen ve 3 yıldır TMSF tarafından yönetilen şirket, 8 Eylül’de gerçekleştirilen ihalede Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne satıldı.

Aynes Gıda, Tarım Kredi’ye satıldı

785 milyon lira muammen bedelle satışa çıkarılan şirket, vergiler dahil olmak üzere 926 milyon liraya Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği’ne satılmıştı. Satışın ardından Aynes’ten ilk kez açıklama yaptı.

Açıklamayla şirketin isminin değiştiği öğrenildi

Tarım Kredi Merkez Birliğinden yapılan açıklamaya göre, tarladan sofraya üretimin her aşamasında çiftçilerin yanında yer alan Tarım Kredi, uçtan uca üretim planı doğrultusunda yatırımlarına devam ediyor.

TMSF Aynes Gıda’yı Tarım Kredi’ye devretti

Hasat döneminden nihai ürün haline gelene kadar tarımsal üretimin tüm sürecini takip eden Tarım Kredi, çiftçiden aldığı güçle büyümesini sürdürürken, kuruluş bu kapsamda ihale süreci tamamlanan Aynes Gıda’yı, TMSF’den devraldı.

Tarım Kredi Grubu, el emeği ürünleri nihai ürüne dönüştüren Tarım Kredi Birlik ve bu ürünleri tüketiciyle buluşturan Kooperatif Market markasına, son olarak Tarım Kredi Süt’ü de ekleyerek gücüne güç kattı.

Tarım Kredi Süt, yapacağı yeni yatırımlarla süt, süt ürünleri ve yem alanında Türkiye ve yurt dışındaki pazarlarda gelişimini sürdürecek. Ülke genelinde teşkilatlanmış 1615 kooperatif ve yaklaşık 800 bin ortağı ile Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Grubu, hayvancılıkla uğraşan çiftçiler için mevcuttaki pazar payını genişletecek.

Aynes, Tarım Kredi Grubu altında geleneğe bağlı ancak yeniliklere açık olarak üretimine devam edecek.

Aynes Gıda’nın Tarım Kredi Süt Ürünleri AŞ’ye geçmesiyle Tarım Kredi, sektörde önemli bir oyuncu haline geldi. AR-GE kabiliyeti ve kalite yönetimi ile Tarım Kredi Süt, Aynes’in mevcut üretim kapasitesini artırarak, kaliteli ürünleri Tarım Kredi güvencesi ve uygun fiyatlarla tüketiciyle buluşturacak.

Öncelikli görevi, topraktan sofraya ulaşıncaya kadar tarımsal üretimin her aşamasında üreticinin yanında yer almak olan Tarım Kredi Grubu, perakende sektöründe de tüketicinin lehine piyasada yer alacak.

AYNES Gıda’nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada;

“Aynes Gıda, 1 Kasım 2022 tarihi itibari ile Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği iştiraki olarak paydaşlarına tarladan sofraya değer yaratarak, Tarım Kredi Süt Ürünleri A.Ş. ismi altında faaliyetlerini büyüyerek devam ettirecektir. Ülkemize sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir