Amerikan Armudu da denilen Avokado’nun yararları nelerdir?

Posted by

Beyine fayda sağlayan yağ asitleri içerdiği için hafızayı güçlendirir. Yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri de vücuttan atarak yaşlanmayı geciktirir.

Amerikan Armudu da denilen Avokadonun yararları nelerdir?

Armuda benzemesi sebebiyle ‘Amerikan Armudu’ da denilen avokado vitamin, mineral ve omega3 yağ çeşidi ve enerji değeri yüksek bir meyve olan avokadonun yararları nelerdir?

Tropikal Meyvelerden olan Avokado faydaları nelerdir? »

Avokado, protein içeriğiyle tanınan pek çok besinden daha fazla protein içermektedir.

Muzdan daha çok potasyum içerir. Avokado meyvesinde potasyum miktarı yüksektir. Potasyum, çoğu insanın yeterince alamadığı bir besindir. Bu besin, vücudunuzun hücrelerindeki elektriksel gradyanların korunmasına yardımcı olur.

Tam bir vitamin ve mineral deposu olan avokadonun faydaları nelerdir?

Avokado, potasyum bakımından oldukça yüksek bir meyvedir. Sağlıklı olan tekli doymamış yağ içerir ve vücudunuz kolayca enerjiye çevirebilir. Birçok araştırmada, yeterli miktarda potasyum alımının kalp krizi, felç ve böbrek yetmezliğini önlemek için önemli bir doğal koruyucu olduğunu göstermektedir.

» Folik asit açısından zengindir.

» Antioksidanlar, kanser, kalp hastalıkları ve Alzheimer gibi hastalıkları ve yaşlanmayı önlemek için faydalıdır.

Özellikle çocuk gelişiminde ve yetişkinler için Avokadonun yararı sağlıklı kemikler için önemli miktarda D ve E vitamini içerir.

» Avokado meyvesi içeriğindeki Omega3 ile zararlı kolesterolü giderir. Bunun yanında Omega3, gözler ve beyin için de faydalıdır.

Avokado, güneşten gelen ultraviyole ışınları absorbe eder özellikle gözün retinasını zararlı güneş ışınlarından korur.

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler içindedir avokado, A, C, B-6, B-12 ve K vitaminlerini içerir.

» Beyine fayda sağlayan yağ asitleri içerdiği için hafızayı güçlendirir.

» Avokado, kilo yönetiminde söylenecek çok önemli bir şey olarak kabul edilir.

» Avokado’nun sunduğu yağ, vücudunuzun yağda çözünen vitamin ve mineral emilimini artıracaktır.

100 gr Avokadonun yenilen kısmı 167 kaloridir; 2,1 gr protein, 16,4 gr yağ, 6,3 gr karbonhidrat, 74 gr su içerir. A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan Avokado oldukça faydalı bir besindir. Diyet yaban kişilerin özellikle tercih ettiği avokadonun fazla tüketiminden kaçınmalı!

– Avokado, yüksek yağlı bir besindir

Avokado, kalp sağlığına iyi gelen tekli doymamış yağ asitleri içermektedir. Avokado, yüksek yağlı bir besindir. Aslında, içindeki kalorinin yüzde 80’si yağdan geliyor, bu da onu var olan en yağlı bitkisel gıdalardan biri yapıyor.

Avokadodaki yağın çoğu oleik asittir. Bu da zeytinyağının ana bileşeni olan ve bazı sağlık yararlarından sorumlu olduğuna inanılan tekli doymamış yağ asididir.

Avokado’daki yağlar ısı kaynaklı oksidasyona karşı oldukça dirençlidir, bu da Avokado yağını yemek pişirmek için sağlıklı ve güvenli bir seçim haline getirmektedir.

» Avokado meyvesi  lif kaynağıdır

Lif, avokadonun zengin olduğu başka bir besin maddesidir. Kilo kaybına katkıda bulunabilen, kan şekeri artışlarını azaltan ve birçok hastalık riskinin daha düşük olmasıyla güçlü bir şekilde bağlantılı olan bir meyvedir.

» Avokado kolesterol düzeyini düşürebilir

Kalp hastalığı, dünyadaki en yaygın ölüm nedenlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kolestrol ve trigliseridlerin riski arttırmayla bağlantılı olduğu bilinmektedir. İnsanlarda yapılan bazı araştırmalarda, Avokadonun bu risk faktörlerinden bazıları üzerindeki etkilerini incelemiştir.

Birçok vitamin içerdiği için hastalıklara karşı kalkan görevi görür. Avokado cildi canlandırır ve yumuşaklık verir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir