Almanya, Rus oligark Alisher Usmanov’un yatına el koydu!

Posted by

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası ülkelerden Rusya’ya yönelik yaptırım kararları gelmeye devam ediyor.

Rus oligark Alisher Usmanov’un yatına el konuldu!

Alman yetkililer, Avrupa Birliği’nin yaptırım uyguladığı Rus oligark Alisher Usmanov’un yaklaşık 600 milyon dolarlık dev yatına el koydu

Forbes’in haberine göre, Dünyanın 71’inci, Rusyanın ise 3’üncü en zengin insanı olan Özbekistan asıllı Rus milyarder Usmanov’un Hamburg limanındaki 150 metrelik “Dilbar” isimli dev yatına el konuldu.

İçinde 25 metrelik yüzme havuzu bulunan 157 metre uzunluğundaki dev yat, Blohm + Voss tersanesinde bakım görmekteydi.

Alman yetkililer, Avrupa Birliği’nin yaptırım uyguladığı Rus oligark Alisher Usmanov’un 16 kara tankeri akaryakıt kapasitesi bulunan 600 milyon dolarlık dev yatına el koydu.

“Dilbar” isimli dev yata el konuldu

Almanya, Rus oligark Alisher Usmanov'un yatına el koydu!

Forbes dergisi, Almanya’nın, Hamburg limanında bulunan Rus milyarder Alisher Usmanov’a ait 540 milyon euro değerindeki lüks yatına el koyduğunu yazdı. ‘Dilbar’ adlı lüks yatın 156 metre uzunluğunda olduğu ve iki helikopter pisti bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Fransız yetkililerse Rosneft’in işvereni Igor Sechin’in 88 metrelik “Amore Vero” isimli yatına Akdeniz’deki La Ciotat limanında el koydular.

ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi üzerine daha fazla Rus oligarkına yaptırım uygulamaya hazırlanmaktaydı.

Dünkü bir haberde gemi izleme datalarına bakılarak en az beş Rus oligarkın mega yatının Hint Okyanusu’ndaki Maldivler adasında demirlediği ya da seyrettiği belirtilmişti.

Oligark'ın kelime anlamı nedir? Oligark ne demektir?


Oligark nedir, kime oligark denir?


Oligark’ın kelime anlamı nedir? Oligark ne demektir?

Kısaca Büyük Resmi Çete.. Oligark, oligarşik düzendeki yöneticilere verilen isimdir. Oligarşi Siyasal gücün birkaç kişilik bir grubun elinde toplandığı yönetimdir.

Oligark nedir, ne anlama geliyor? TDK’ya göre; Oligarşi, küçük ve ayrıcalıklı bir grubun iktidarda olduğu yönetim şeklidir. Oligarşi, monarşi (monos, bir kişinin yönetimi) ve demokrasiden (demos, halkın yönetimi) farklı bir sistemdir.

Oligark kimlere denir?

“Oligark”, Türkçe’ye Fransızcadan geçen kavram Yunanca “oligo-” (az, birkaç) ve “arkhein” (yönetmek) kelimelerinden oluşturulmuştur. Yönetimdeki grup siyasi, askerî, dinî veya finansal gruplar gibi ülkenin önde gelen gruplarından birisi olabilir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir