Aladağ yurt yangını davası karar: Kimler ne kadar ceza aldı?

Posted by

Aladağ’da 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangını davasında karar belli oldu. Kimler ne kadar ceza aldı?

Aladağ yurt yangını davasında karar verildi

Genel 31 Mayıs 2022 / Aladağ’da 12 kişinin yaşamını yitirdiği yurt yangını davasında sekiz kişiye hapis cezası verildi.

Aladağ yurt yangını davasında kimler ne kadar ceza aldı?

Adana’nın Aladağ ilçesinde, 11’i öğrenci, 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 22 öğrencinin de yaralandığı, bir cemaate ait kız yurdundaki yangın davasında karar verildi.

18 kişinin yargılandığı davanın istinaf duruşması, Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nde karara bağlandı.

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde Süleymancılar cemaatine ait kız yurdunda 29 Kasım 2016’da çıkan 11’i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği yangınla ilgili davada karar çıktı.

Yurt Müdürü Cuma Ali Genç 13 yıl 9 ay hapis cezası aldı. 8 kişiye 4 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezaları verildi.

Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancılara ait kaçak yurtta 29 Kasım 2016 yılında yangın çıktı. 11’i çocuk olmak üzere 12 kişi yangın nedeniyle ölürken, 24 çocuk da yaralandı.

18 kişinin yargılandığı davanın istinaf duruşması, Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nde görüldü.

Aladağ yurt yangını davasında kimler ne kadar ceza aldı?

Mahkeme, Kozan Ağır Ceza Mahkemesi’nin sanıklar hakkında verilen hükmü ortadan kaldırılarak;

– Sanık İsmail Uğur’un bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma suçundan neticeten 15 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına,

– Sanık Cuma Ali Genç’in bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma suçundan neticeten 13 yıl 9 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına,

– Sanıklar Mahmut Deniz, Mahir Kılıç, Mustafa Öztaş, Ramazan Keleş, Ramazan Dede’nin bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma suçundan neticeten 11 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve

– Sanık Zeki Yılmaz’ın taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olma suçundan neticeten 4 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Aladağ yangını ne zaman oldu?

Boztahta Mahallesi’ndeki ormanlık alanda 29 Temmuz’da saat 03.00 civarında çıkan ve rüzgarın da etkisiyle Karaisalı ile İmamoğlu ilçelerine yayılan yangına ekipler müdahale etti.

Adana’nın Aladağ ilçesinde, Süleymancılar cemaatine ait kız öğrenci yurdundaki yangında 11 öğrenci, 1 kadın eğitmen hayatını kaybetti, 22 öğrenci ise yaralandı.

Nedeni Yangın, İhmal, Elektrik kontağı

29 Kasım 2016 Adana öğrenci yurdu yangını, Aladağ Faciası veya Adana Aladağ Yangın Faciası, Adana’nın Aladağ ilçesi Sinanpaşa Mahallesi’nde bulunan ve 200 öğrencinin kaldığı Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Orta öğretim Kız Öğrenci Yurdunda elektrik kontağından çıkan yangın.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir