Akrep Nalan Füsun Nalan Açın Kimdir Biyografi | Kim Kimdir?

Posted by

Aslen nerelidir? Akrep Nalan, 26 nisan 1954 yılında Ankara Yenimahalle’de dünyaya geldi. Asıl adı Füsun Nalan Açın’dır.

Akrep Nalan Füsun Nalan Açın Kimdir?

Biyografisi Hakkında:

» Doğum Tarihi : 26 Nisan 1954, Ankara

» Ölüm Tarihi: 04 Mart 2022, Bodrum

» Ölüm Nedeni: Solunum Yetmezliği

Özgeçmişi: Akrep Nalan, eğitimine Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulunda başladı sonrasında ise, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesinde tamamladı.

1972-1980 tarihleri arasındaban Karamancı Demir Çekme Fabrikasında, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikasında ve İnterfarma Anonim Şirketinde muhasebecilik yaptı.

Akrep” lakabını ne zaman aldı

Akrep” lakabını 1978 yılında aldı. Oynadığı at yarışı’nda altılı tutturduğu atın adının “Akrep” olması ve o dönem gazete manşetlerinde gündem olan Nalan Duman’ın lakabı “Akrep Nalan”dan esinlenerek çevresi tarafından yine bu isimle seslenildi. İlerleyen yıllarda bu lakabı sahne adı olarak kullanmaya devam etti.

“Goldfinger” gece kulübü

Çocukluğundan beri müzikle ilgili olan Açın, ilk profesyonel sahne çalışmasını 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile “Goldfinger” gece kulübünde gerçekleştirdi.

Daha sonra Bodrum Efe Bar, Pirinç Otel, Ünlü Otel, Paradise gibi mekânlarda dinleyici kitlesini artırdı.

Ardından İstanbul’da Kulüp 12, Paella, Memos, Küfe gibi yerlerde sahne aldı. Takip eden yıllarda İstanbul ile Türkiye’nin her yerinde şarkı söyledi.

İlk albümünün ismi neydi?

1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle çıkardığı ilk albümü “Dağ Çiçeği” ile meşhur oldu. Daha sonra Selim Atakan’ın desteği ile 1994 yılında “Zil Zurna Sevdalar” başlıklı ikinci albümünü yayınladı.

İlk iki albümde yer alan “Fânî Dünya”, “Halikarnas”, “Karlar Düşer” parçaları ile ses getirdi.

Zirvedekiler (1994), Baskül Ailesi (1997), Hayat Bilgisi (2003-2005), Peki Olur Şekerim (2003) ve Aşk Mahkumu (2004) dizi ve filmlerinde aktrislik denemeleri oldu.

Ne zaman, nerede toprağa verildi?

Akrep Nalan lakaplı sanatçı Füsun Nalan Açın 4 Mart 2022 Cuma günü (67) hayatını kaybeden sanatçı, 5 Mart 2022 Cumartesi günü, Bodrum Merkez Adliye Camii’nde ikindi namazı sonrasında kılınan cenaze namazının ardından Torba Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Oyla post
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir