AK Parti’nin gündeminde Cumhurbaşkanı seçimi var!

Posted by

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı için aday olacak isim ve partinin 3 dönem kuralı konusunda bir anket yapıldığı ve bu konularda istişarede bulunulduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili anket

AK Partili bakanlar ve milletvekilleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında AK Parti Genel Merkezi’nde istişare toplantısında bir araya geldi.

AK Parti’nin gündeminde Cumhurbaşkanı seçimi var!

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı için aday olacak isim ve partinin 3 dönem kuralı konusunda bir anket yapıldığı ve bu konularda istişarede bulunulduğu belirtildi.

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik tarafından toplantı sonrasında yapılan yazılı açıklamada;

“AK Parti Genel Merkezi’nde Sayın Başbakanımız ve Genel Başkanımızın başkanlığında milletvekillerimizin katılımı ile basına kapalı bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Bu toplantıda, 30 Mart seçimlerinin geniş bir değerlendirmesi yapılmış, milletvekillerimiz seçim sonuçları ile ilgili görüş ve kanaatlerini söz alarak grubumuzla paylaşmışlardır. Toplantı gündeminde 10 Ağustos’ta ilk tur oylaması yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak grubumuzun eğilimi, dağıtılan anket formları ile sorulmuş, gerekli istişareler yapılmıştır.” dedi.

Toplantıda ele alınan bir diğer hususun, tüzüğümüzde yer alan 3 dönem kuralı olduğu belirtilen açıklamada “Bu konu ile ilgili bir değişiklik yapılıp yapılmaması gerektiği yine dağıtılan anket formlarıyla milletvekillerimize sorulmuştur. Her iki konu ile ilgili olarak doldurulan anket formları Genel Merkezimiz tarafından değerlendirilecektir.

Gerek Cumhurbaşkanlığı seçimi, gerekse 3 dönem kuralı ile ilgili hususlar, 18 Nisan 2014 tarihinde yapılacak Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, ardından Büyük Kongre delegeleri ile yapılacak bir toplantı ve Mayıs başında, daha sonra yeri belirlenecek olan 22. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda ele alınacak ve böylelikle nihai bir karara varılacaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamaya şöyle devam edildi: “2002’deki 3 Kasım seçimlerinden sonra, Sayın Başbakanımızın milletvekili olmamasından dolayı, kimin başbakan olması gerektiğinden, 2007’de Cumhurbaşkanı adayının kim olması gerektiğine kadar birçok önemli husus, hep geniş çaplı istişare ve değerlendirmeler sonucu ortak akılla karara bağlanmıştır.

Başbakanımız ve Genel Başkanımız birçok önemli konuda istişare, nabız tutma ve eğilimlerin belirlenmesi hususunu, AK Parti camiası ile sınırlı tutmamış, STK’ların, kanaat önderlerinin, nihayet sokaktaki vatandaşın ne istediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili olarak aynı tavrın ve tutumun ortaya konacağından kimsenin şüphesi olmasın.

AK Parti, Türkiye’nin partisi olmayı başarmış tek siyasi harekettir. Türkiye’nin isteği ve arzusu bizim de istek ve arzumuzdur. Halkımız neyi isterse o olacak, halkın istemediği ise olmayacaktır.”

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir