Adese mağazalarını devrederek market sektöründen çıktı!

Posted by

Uzun yıllardır Türkiye’de market işletmeciliği yapan Adese Gayrimenkul, bundan sonraki faaliyetlerinde market işletmeciliği yapmayacağı için elinde kalan mağazalarını devrederek sektörden çıktı.

Adese mağazalarını devrederek market sektöründen çıktı

Şirket bundan sonraki süreçte emlak / gayrimenkul alanında hizmet vermeyi sürdürmeyi planlıyor.

Türkiye’de market işletmeciliği yapan Adese Gayrimenkul yapılanmasını tamamladı ve elinde kalan market, demirbaş, araç, stok mağazalarını devretti. Şirket bundan sonraki süreçte emlak / gayrimenkul alanında hizmet vermeyi sürdürmeyi planlıyor.

KAP’a yapılan açıklamada

Şirketten KAP’a yapılan açıklamaya göre, 35 adet mağaza 62 milyon liraya satıldı. Markete yönelik stokların tamamı 29 milyon liraya satıldı. Araç ve demirbaşlar ise 10.6 milyon liraya satılırken kapanış işlemleri çerçevesinde 101.8 milyon lira gelirin 52.8 milyon lirasının tahsilatı gerçekleşti.

Kalan 49 milyon liralık bakiye ise Mayıs 2021 ve Eylül 2022 arasında taksitler halinde tahsil edilecek.

Kapanış işlemleri arasında 25.5 milyon lira cari hesap ödemeleri yapılırken iş akdi sonlanan personele kıdem ve ihbar tazminatı olarak 15.7 milyon lira ödenmiş oldu.

Tasfiye kararı alındı

Adese’ye ait 18 adet mağaza ve tesisinin devir / satış imkanı bulunmaması nedeniyle tasfiye kararı alındı. 7 mağazaya ilişkin olarak devir / satış görüşmeleri sürdürülüyor.

Yüzde 89.84’ü halka açık durumda

Borsa İstanbul’da Ana Pazar’da işlem gören Adese Gayrimenkul’ün yüzde 89.84’ü halka açık durumda ve 226.4 milyon adet hisse piyasada işlem görüyor. Sermayesi 252 milyon lira olan şirketin özsermayesi ise 784.2 milyon lira seviyesinde. Son işlem gününü 1.71 lira seviyesinden kapamıştı.

Sermaye 756 milyon lira olacak

Adese’de dün gerçekleşen yönetim kurulu toplantısında 252 milyon lira olan sermayenin 1 milyar 8 milyon liraya çıkarılması yani yüzde 300 oranında artırılmasına yönelik karar alındı. Nakden karşılanmak üzere artırılacak sermaye 756 milyon lira olacak. Bundan sonraki süreçte SPK’nın onayı beklenecek.

Adese Gayrimenkul

Adese, faaliyetlerini gayrimenkul yatırım sektöründe sürdürme kararı almasının ardından yeniden yapılanma çalışmalarına devam ediyor.

Öte yandan Adese Gayrimenkul’de Genel Müdürlük görevine, 2016 yılından bu yana Seha İnşaat A.Ş.’de kalite ve iç kontrol müdürü olarak görev yapan, halen ASAF 3. İstanbul Gayrimenkul ve Tic. A.Ş. İcra Komitesi Üyeliğinin yanı sıra 3RD İstanbul Gayrimenkul ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de sürdüren İnşaat Yüksek Mühendisi Mustafa Helvacıoğlu atandı.

Adese’nin Finansal Yönetim ve Planlamadan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine ise 1994 yılında Adese’deki iş hayatına kasiyer olarak başlayan, sırasıyla mağaza yöneticiliği, bölge müdürlüğü, satış ve pazarlama müdürlüğü gibi birçok kademede başarı ile görev yapan ve en son 2017 yılından beri Adese’de genel müdür yardımcılığı görevini yürüten Nurettin Örücü getirildi.

Mustafa Helvacıoğlu ve Nurettin Örücü yeni görevlerine 1 Haziran 2021 tarihi itibari ile başladı.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir