Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı!

Posted by

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Bekir Bozdağ’dan aldığı görevi, Bekir Bozdağ’a teslim etti

Gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’yle Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün istifa ettiği, yerine Bekir Bozdağ’ın atandığı bildirildi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül görevden affını istedi. Gül’den boşalan koltuğa Bekir Bozdağ atandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, görevden istifa eden Abdülhamit Gül’den boşalan Adalet Bakanlığı’na Bekir Bozdağ atandı.

İstifa eden Gül, Temmuz 2017’den beri Adalet Bakanlığı görevini yürütüyordu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, görevi Bekir Bozdağ’dan devralmıştı.

Bir süredir İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile gerginlik yaşadığı bilinen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, görevinden istifa etti. Yerine, daha önce de AKP hükümetlerinde bu görevi üstlenen Bekir Bozdağ atandı.

Bekir Bozdağ Kimdi Biyografisi

>> Bekir Bozdağ Biyografisi Kim Kimdir?

Abdulhamit Gül, istifası sonrası kişisel Twitter hesabında yaptığı ilk açıklamada;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle 19 Temmuz 2017 tarihinden beri sürdürdüğüm Adalet Bakanlığı görevinden ayrılmış bulunuyorum. Kendilerine görevden af talebimi kabulleri için şükranlarımı arz ediyor, yeni Adalet Bakanımız Sayın Bekir Bozdağ’a başarılar diliyorum” dedi.

2018’de yapılan referandum ile hayata geçen Türk tipi başkanlık sisteminde ‘görevden affını isteyen’ ya da el çektirilen bakan sayısı dikkat çekti.

Başkanlık sistemine bakan dayanmıyor

İşte 2018’den bugüne gidenler ve yerine gelenler!

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 10 Temmuz 2018’de belirlenen ilk kabinesinden şimdiye kadar 7 bakan ayrıldı.

28 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan görevden alındı. Turhan’ın yerine Adil Karaismailoğlu atandı.

Albayrak’ın talebi 27 saat sonra kabul edildi

Instagram hesabından 8 Kasım 2020’de paylaştığı açıklamayla istifa eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bu talebi, 27 saat sonra 9 Kasım 2020’de kabul edildi. 10 Kasım 2020 tarihinde ise yerine Lütfi Elvan atandı.

Ticaret Bakanlığına eşinin şirketi üzerinden değerinden yüksek fiyata dezenfektan alımı yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 21 Nisan 2021 tarihinde görevden alındı, yerine AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş atandı.

Yine 21 Nisan 2021 tarihinde Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığı bölündü; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kuruldu.

>> Yeni Hazine Bakanı Nureddin Nebati oldu

>> Nureddin Nebati Kimdir Biyografi Oku

Nureddin Nebati Kimdir Biyografi Oku

Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk görevden alındı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı görevine Derya Yanık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine de Vedat Bilgin getirildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifası

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un istifası, Resmi Gazete’de 6 Ağustos 2021 tarihli kararla öğrenildi. Kararda Selçuk’un “görevden affını istediği” söylenerek yerine Mahmut Özer atandı.

2 Aralık 2021’de Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan istifa etti. Yerine yardımcısı Nureddin Nebati getirildi.

28 Ocak 2022 günü Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, görevden affını istedi, 29 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla yerine geçmişte de Adalet Bakanı olarak görev yapan Bekir Bozdağ getirildi.

Yine gece yarısı kararnamesi: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı!Yine gece yarısı kararnamesi: Adalet Bakanı Abdulhamit Gül istifa etti, yerine Bekir Bozdağ atandı!

Süleyman Soylu’nun istifasını reddetti

Süleyman Soylu’da istifa eden bakanlar arasında ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan onun istifasını reddetti.

Soylu, Covid-19 sebebiyle 31 ilde 2 günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin, yasağa saatler kala duyurulması sebebiyle gelen eleştiriler sonucunda 12 Nisan 2020 tarihinde, Twitter hesabından yaptığı paylaşımla istifa ettiğini duyurdu. Fakat Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifayı reddetmesi üzerine Soylu görevine devam etti.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir