2016 Yılı Fitre bedeli ne kadar? Fıtır Sadakası ne demek?

Posted by

Halk arasında “Fıtır Sadakası” olarak da bilinen “Fitre” temel ihtiyaçlarından fazlasına sahip olanların yani maddi durumu iyi olanları durumu kötü olanlara mübarek ramazan ayını rahat ve bereket içerisinde geçirmesine yardımcı olmak amacı ile verilen yardımdır.

Ramazan ayının gelmesi ile beraber belirlenen fitre miktarı bu sene içinde belirlendi. 2016 yılı fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri yüksek kurulu tarafından belirlendi. Geçen yıl 11,50 TL olan fitre miktarı bu sene kaç para oldu.

Diyanet İşleri tarafından belirlenen 2016 Fitre miktarı alt limittir. Yani isteyenler belirlenen miktardan daha fazlasını verebilir. Fitre miktarı

2016 Yılı Fitre miktarı 15 TL olarak belirlendi

Fitre / Fıtır Sadakası Nedir?

Fitre her yıl sosyo ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirleniyor. Bu yıl için fitre miktarı 15 lira olarak ilan edildi.

Fıtr sözlükte “Orucu açmak”, fitre de “Yaratılış” demektir. “Fıtır sadakası” yani sevap için verilen yaratılış atıyyesi demektir.

Fitre; Ramazan Bayramı’na yetişen ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mal sahibi olan Müslümanların kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü bulundukları mâlî bir ibadettir.

Fidye bazı ibadetlerin yapılamaması ya da yapılması sırasında bazı kusurların işlenmesi halinde ödenen dini yükümlülüktür. İhtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kişiler, daha sonra kaza etmesi mümkün olmayan kimseler oruç tutamadığı her gün için fidye öder. Bir fidye miktarı bir sadaka-i fıtır miktarı kadardır.

2016 Yılı Fitre bedeli ne kadar?

2016 yılında fitre miktarı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından  15 TL olarak belirlendi. Oruç tutmayanlar da fidye ödeyecek. Peki fitre ve oruç tutmayanların verdiği fidye kimlere verilebilir?

Fitre Ramazan ayı içinde arefe gününe kadar bayramdan önce verilmesi gerekiyor.

Fıtır Sadakası Kimlere Verilir?

Kimlere fitre verilir? Anneye, babaya, dedeye, büyük anneye, evlada, toruna, hanıma ve kâfire fitre verilmez. Fitre fakir olmak şartı ile geline, damada, kayınvalideye, kayınpedere, kayınbiradere, üvey çocuğa verilebilir. Hala, amca, dayı, teyze gibi akrabaya fitre vermek daha çok sevap olur. İmameyne göre, borçlu ve fakir kimseye, hanımı fitre verebilir.

Diyanet’in belirlediği sadaka-i fıtır miktarı bu yıl 15 lira olarak ilan edildiği için fidye miktarı da bu kadardır. Oruç tutmayanlar her gün için 15 lira vermek durumundadırlar. Bu alt sınır yani bunun altında oruç fidyesi belirlenip verilemez. İsteyen belirlenen bu rakamın üstünde bir rakam ödeyebilir.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir