2 ilde ekmek ve unlu mamül ürünlerine yine zam geldi!

Posted by

Üretimdeki girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle Gaziantep’teki fırıncılardan gelen zam talebi kabul edildi.

Ekmeğin fiyatı 2 TL’den 2,5 lira liraya yükseldi

Gaziantep’te fırıncıların uzun zamandır talep ettiği ekmek zammı gerçekleşti.

Daha önce 200 gram olarak 2 TL’den satılan somun, bundan böyle aynı gramajla 2,5 TL’den tüketime sunulacak.

Yaklaşık bir ay önce tanesi 1.5 TL’den, 2 TL’ye yükseltilen tırnaklı pide ise yine 2 TL’den tüketilecek.

Gaziantep Fırıncılar Esnaf ve Sanatkar Odası tarafından açıklanan yeni tarifeye göre, tüm unlu mamül ürünlerine yüzde 20 zam yapılmış oldu.

Gaziantep’te yeni düzenlemeyle, yulaflı ve çavdarlı ekmeğin tanesi 6.5 TL’den 8 TL’ye yükseltildi.

Ancak, yeni ekmek tarifesi ne fırıncı, ne de vatandaşı memnun etmedi.

“Zaten tükettiğimiz bir ekmek kaldı. O da zamlandı”

Dar gelirli vatandaşlar, “Zaten tükettiğimiz bir ekmek kaldı. O da zamlandı” diye tepki gösterirken, fırıncılar ise “Una, suya, elektriğe her şeye yüzde 50-100 oranında zam geldi. Bu fiyatlar bile bizi kurtarmayacak” diye yakındı.

2.5 TL olan 200 gram ekmek 3 liradan satılacak


Bursa’da 2.5 liradan satılan 200 gram ekmek 3 lira oldu

Bursa Fırıncılar Odası, artan maliyetlere daha fazla esnafın dayanamadığını belirterek 2.5 TL olan 200 gram ekmeğin 3 liradan satılacağını açıkladı.

Bursa Fırıncılar Odası, Başkanı Mustafa Çırakoğlu, “Şu anda devletin fırıncılara vermiş olduğu destek olmasa, biz bu fiyatlara da ekmek satamayız. En az bir ekmeği 4 liradan satmak zorunda kalırız.” dedi Çırakoğlu, şunları söyledi:

“Vatandaşımıza yansıtmak istemedik”

“1 ay önce böyle bir karar almıştık. Ancak vatandaşımıza yansıtmak istemedik. Artan maliyetler sebebiyle bizlerde fazla dayanamadık. 2.5 liradan satılan 200 gram ekmeği, 3 lira olarak açıklamak zorunda kaldık.

Bugün itibariyle herkes uygulamaya başladı. Tabii ki serbest piyasada halkımız istediği fiyata ekmek bulması mümkün. Mahalle fırınları verdiği hizmet, kaliteli ve protein değeri yüksek ekmeği 3 liranın üzerinde de satabiliyor.

Şu anda devletin fırıncılara vermiş olduğu destek olmasa, biz bu fiyatlara da ekmek satamayız. En az bir ekmeği 4 liradan satmak zorunda kalırız.” Bursa Büyükşehir Belediyesi iştirâklerinden BESAŞ ise 400 gram ekmeği 2 lira 75 kuruştan satıyor.


İzmir’de ekmeğe zam yapıldı


23 Şub 2022 / İzmir Ticaret Odası’nın (İZTO) bugünkü meclis toplantısında ekmeğe zam gündeme geldi.

Oturumda meclis üyelerinin oylarına sunulan zam talebi, oybirliğiyle kabul edildi. Böylece 230 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin hem fiyatı arttı hem de ağırlığı düştü.

İzmir’de ekmeğin yeni gramajı 210 olurken fiyatı 3 liraya çıkarıldı. Zamlı fiyat 25 Şubat tarihinden itibaren geçerli olacak.

Zam kararına ilişkin konuşan İZTO Ekmek ve Unlu Mamuller Grubu Meslek Komitesi Meclis Üyesi Hüseyin Sağır, “Ekmek fiyatında güncelleme kararı alındığı için çok teşekkür ederim. Yoksa çok sıkıntılı durumlar olacaktı. Bizim girdilerimize şu anda yüzde 55 zam geldi. Biz, yüzde 30 zam yaptık. Para kazanamıyoruz da hayatımızı idame ettirmeye çalışıyoruz” dedi.

Oyla post
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir